Holowanie samochodu elektrycznego

Holowanie samochodu elektrycznego. W Polsce od wielu lat widać trend większego zainteresowania konsumentów rynkiem samochodów elektrycznych. Choć tak naprawdę jest to wciąż kropla w morzu potrzeb, to jednak z roku na rok sprzedawanych jest coraz więcej aut elektrycznych. Związane jest to z emisją spalin oraz trendem na ekologię. Mimo to, że Polska jest wciąż daleko w tyle za krajami zachodnimi to mimo wszystko infrastruktura samochodów elektrycznych stale się rozrasta.

Ustawa o elektro mobilności i paliwach alternatywnych przerzuciła na powiaty i gminy zbudowania sieci ładowań. Co prawda powstają one z biegiem czasu, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb.

Holowanie, a ładowanie samochodu sprytny pomysł, ale zabroniony

Mimo przeprowadzonych badań w USA niestety w Polsce prawo zabrania ładowania samochodu podczas jego holowania. Co oczywiście byłoby dobrym pomysłem, jednakże warto przyjrzeć się temu bliżej. Amerykanie odkryli, że podczas holowania samochodu elektrycznego przy wykorzystaniu trybu „B” można podładować akumulatory samochodu o kilka dodatkowych kilometrów zasięgu. Jednakże po wnikliwej analizie okazało się, że jest to szkodliwy proceder dla samego samochodu, a w efekcie następuje przegrzanie układu i jego uszkodzenie.

Co jest potrzebne do holowania samochodu?

Niezbędnik potrzebny do holowania samochodu to linka holowniczego o długości od 4 do 6 metrów. Warto dodać, że linka holownicza powinna być w kolorach biało czerwonych. Potrzebujemy także sztywnego holu o długości do 3 metrów oraz trójkąta ostrzegawczego, ale to akurat obowiązkowe wyposażenie każdego auta.

3ev.pl – Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Czy samochody elektryczne można holować?

To chyba najważniejsze pytanie, bo czy mając odpowiednie narzędzia do holowania czy nie, to mimo wszystko holowanie auta elektrycznego w Polsce jest surowo zabronione. Nie ma tutaj żadnych wyjątków, samochód elektryczny nie nadaje się do holowania. Cóż w takim razie zrobić jeśli wymagać tego będzie sytuacja? Zdecydowanie trzeba skontaktować się ze specjalistami i wezwać lawetę.

Holowanie samochodu elektrycznego na lawecie

Auta elektryczne wedle przepisów prawa trzeba holować na lawecie, nie ma od tego odstępstwa. Samo zadanie holowania auta na lawecie to proces dosyć skomplikowany i wymaga udziału profesjonalnych pracowników obsługi lawety. Ich wiedza i doświadczenie, ale także i dbałość o szczegóły jest kluczowa, aby przeprowadzić holowanie bezpiecznie. W jaki sposób bezpiecznie

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

holować auto na lawecie, na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że auto nie zostanie uszkodzone czy nie spowoduje kolizji? Trzeba posiadać odpowiednią wiedzę jak się do tego zabrać, zaufajmy profesjonalistom.

Odpowiednie mocowanie samochodu elektrycznego na lawecie

Załadunek samochodu na lawecie to moment, w którym należy zachować najwyższą uwagę. Bezpieczeństwo przede wszystkim dlatego wcześniejsze włączenie oświetlenia ostrzegawczego to priorytet. Samo wjeżdżanie na lawetę musi odbywać się powoli, aby skorygować ewentualne błędy ustawienia pojazdu.

Sam wjazd na lawetę odbywa się osią, nad którą znajduje się silnik. Obowiązujące zasady wskazują, że około 10% obciążenia musi znajdować się na haku lawety. Samochód musi być umieszczony jak najbardziej symetrycznie do pionowej i poziomej osi platformy.

Sama stabilizacja auta powinna zostać zabezpieczona przez pasy mocujące. Za ich pomocą koła samochodu przytwierdzane są do podłogi lawety.

Już w czasie samej jazdy do punktu docelowego zalecana jest kontrola położenia samochodu na lawecie.

Poprawne holowanie samochodu elektrycznego

Samochody elektryczne to niemały wydatek, dlatego też w momencie potrzeby holowania trzeba skontaktować się ze specjalistami. Zapewni nam to wykupione wcześniej ubezpieczenie, jeśli mamy w nim opcję holowania bądź kontakt własny z autolawetą. Holowanie samochodu elektrycznego w związku z tym, że musi odbywać się na lawecie musi przebiegać w odpowiedni i bezpieczny sposób. Na rynku istnieje wiele firm o ugruntowanej, wieloletniej pozycji, warto skontaktować się ze specjalistami, gdy powierzamy im swój samochód.

Zobacz również:

Comments are closed