Obowiązkowe wyposażenie auta elektrycznego. Auta elektryczne nie są nowością na rynku, mamy z nimi do czynienia od wielu lat. Jednakże z biegiem czasu stają się coraz bardziej popularnym wyborem wśród konsumentów. W grę oczywiście chodzi o aspekt finansowy, jak wiemy stale rosnące ceny paliwa, ale i również aspekt ekologiczny.

Nieco historii aut napędzanych prądem

Auta z napędem elektrycznym pojawiły się już w XIX wieku, były to tak naprawdę ich początki, nieśmiałe konstrukcje, próby. Pionierskie poczynania ówczesnych producentów jednak na stałe przeniosły się do motoryzacji w momencie wynalezienia elektrycznego rozrusznika, a co za tym idzie i także produkcji masowej.

Wraz z ewoluowaniem przez lata napędów elektrycznych oraz udoskonaleniem samego działania modeli BEV (Battery Electric Vehicle, czyli pojazd o napędzie akumulatorowym) tak naprawdę sama zasada działania nie zmieniła się znacząco. Wciąż mamy do czynienia z kołami, które są wprawiane w ruch za pomocą jednego bądź kilku silników elektrycznych, które pobierają prąd z umieszczonych w aucie baterii.

Zalety auta elektrycznego

Decydując się na zakup auta elektrycznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, zalet, które powinny przeważyć na podjęciu tej decyji. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

  • duży popyt na samochody elektryczne, spowodowany przepisami Unii Europejskiej o ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Co za tym idzie Unia wymaga ograniczenia sprzedaży aut tradycyjnych na rzecz elektrycznych
  • udogodnienia związane z autem elektrycznym. Czyli w skrócie duże zniżki w zależności od kraju na VAT, a nawet i całkowite jego zniesienie, zmniejszenie ubezpieczenia, możliwość korzystania z buspasów, a nawet specjalnie wyznaczonych miejsc do parkowania
  • tania eksploatacja, zarówno pod względem konstrukcji jak i również samego ładowania
  • komfort użytkowania, czyli cisza przemieszczania się, słyszymy jedynie szum nie warkot silnika.

Obowiązkowe wyposażenie aut elektrycznych, wprowadzone wraz z dniem 1 lipca 2021r.

Wraz z 1 lipca bieżącego roku w życie weszły ważne zmiany odnośnie aut elektrycznych. Mowa tutaj o obowiązkowym wyposażeniu, różni się ono dosyć znacząco od tego, który do tej pory był wymagany. Warto dodać, że zmiana ta obejmuje jedynie auta elektryczne. Przepisy mówią jasno o tym, iż każdy samochód, który jest sprzedawany na terenie Unii Europejskiej musi być wyposażony w system AVAS.

System AVAS to dźwiękowe ostrzeganie przed zbliżającym się pojazdem. Wraz ze wzrostem prędkości auta ponad 20 km/h generuje dźwięk, który znika kiedy zmniejszymy prędkość. Ma to na celu przede wszystkim jasną informację dla użytkowników dróg, w tym przede wszystkim pieszych o zbliżającym się pojeździe elektrycznym, który do tej pory można by rzec, że był bezszelestny. Co ciekawe ten system można indywidualne wyłączyć, jednak warto mieć na uwadze to, że przepisy jasno mówią o tym, że system ten musi automatycznie włączać się przy przekroczeniu prędkości 20 km/h. Jest to związane ze zwiększeniem bezpieczeństwa na drogach.

3EV pełna oferta skrojona na miarę potrzeb auta elektrycznego

W naszej ofercie można znaleźć pełen serwis związany z infrastrukturą stacji ładowania. Od chociażby konsultacji, profesjonalnego montażu, po wszelkie akcesoria z tym związane, jak i również pełne oznakowanie, serwis. Stacje ładowania stacjonarne oraz przenośne, słupki ładowania, kable oraz co ważne profesjonalna i kompetentna obsługa. 3EV tworzą ludzie z pasją, ale i przede z odpowiednim technicznym wykształceniem i doświadczeniem.

Zobacz również:

Tags:

Comments are closed