Jak sprawdzić historię i przebieg pojazdu elektrycznego?

Jak sprawdzić historię i przebieg pojazdu elektrycznego?

Kupując auto elektryczne z drugiej ręki, nie zawsze wszystkie ważne informacje są od razu podane. Jak więc je sprawdzić? I dlaczego dobrze poświęcić na to dłuższą chwilę?

Dlaczego warto sprawdzić historię pojazdu przed zakupem?

Brak danych na temat historii pojazdu, nieuczciwy właściciel lub źle poinformowany sprzedawca. To tylko niektóre argumenty za dokładnym sprawdzeniem historii oraz przebiegu pojazdu na własną rękę. Dzięki temu można uchronić się przed zakupem pojazdu, który chwilę po wyjechaniu na drogę stanie się skarbonką bez dna. Nie wszystkie wady lub usterki z przeszłości widać gołym

Jak sprawdzić historię i przebieg pojazdu elektrycznego?

Jak sprawdzić historię i przebieg pojazdu elektrycznego?

okiem. W dodatku nie każdy kierowca ma obowiązek znać się na mechanice. Każdy jednak chce kupić możliwie najbardziej sprawny samochód elektryczny. Aby było to możliwe, warto dokładnie sprawdzić historię pojazdu, parametry, stan licznika oraz ewentualne wypadki i poważniejsze naprawy. W tym przypadku nie jest istotne, czy kupujemy samochód krajowy, czy sprowadzany z zagranicy. Zawsze warto zdobyć jak najwięcej informacji.

3ev.pl – Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Gdzie najłatwiej można sprawdzić przebieg i historię samochodu?

Po wstępnym oględzinach samochodu warto sprawdzić go dokładniej. Niezbędny do tego jest numer VIN. Jest to numer nadwozia. Za jego pośrednictwem można bez większych trudności dowiedzieć się najbardziej kluczowych informacji. Jeśli właściciel lub sprzedawca nie chcą podać tego numeru, jest to sygnał ostrzegawczy – prawdopodobnie chcą ukryć usterki lub wypadek. Numer VIN można znaleźć samodzielnie, jest on naniesiony w kilku miejscach w samochodzie. W zależności od producenta może być to zarówno w kabinie pojazdu, jak i na silniku lub pod kołem zapasowym.

Raport generowany na podstawie numeru VIN można łatwo sprawdzić za pośrednictwem platform internetowych. Jest to jedyny numer, który nie ulega zmianie podczas eksploatacji pojazdu. Dzięki temu stanowi najpewniejsze źródło informacji o samochodzie.

Co znajduje się w takim raporcie?

  • Informacje o przebiegu, co uniemożliwia oszustwo
  • Dane na temat ewentualnych kradzieży
  • Uszkodzenia i wypadki, w jakich samochód brał udział
  • Informacja czy dane auto było zarejestrowane jako taksówka

Raport zawierający tego rodzaju informacje pozwala na świadome podjęcie decyzji o zakupie.

Co warto wiedzieć przed zakupem samochodu elektrycznego?

Samochód elektryczny nie jest jeszcze bardzo popularnym pojazdem. Przed zakupem warto dowiedzieć się, czy na pewno pasuje do stylu życia. Ze względu na specyfikę korzystania, wymaga specjalnych akcesoriów oraz czasu na przyzwyczajenie się. Poruszanie się pojazdem elektrycznym jest wyjątkowo komfortowe. Silniki tego rodzaju nie generują hałasu na takim poziomie jak silniki tradycyjne. Pozwalają jednak na równie dynamiczną jazdę. Dawniej wielu kierowców obawiało się o praktyczny aspekt samochodów elektrycznych. Głównym zarzutem była ograniczona pojemność bagażnika. Obecnie jednak nie różni się ona niczym od modeli z napędem tradycyjnym.

Niezbędne jest również miejsce do ładowania. W Polsce stacje do ładowania nie są powszechnie dostępne, dlatego decydując się na zakup samochodu elektrycznego, należy mieć to na uwadze. Większość samochodów wymaga ładowania co 200 – 300 kilometrów, w zależności od trybu życia, może wymagać wizyty na stacji co kilka lub kilkanaście dni. W przypadku domku jednorodzinnego wystarczy odpowiednie gniazdko, lecz mieszkańcy bloków mogą mieć problem z uzyskaniem zgody wspólnoty lub spółdzielni. Jeśli nie ma możliwości zamontowania gniazdka w garażu podziemnym, konieczne jest korzystanie z najbliższej stacji ładowania.

Jak najlepiej ładować samochód elektryczny?

Mieszkańcy domków jednorodzinnych, decydując się na zakup samochodu eklektycznego, w większości przypadków decydują się również na domową stację ładowania. Pozwala ona na najwygodniejsze użytkowanie samochodu. Dodatkowo jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne. Umożliwia ono ładowanie samochodu o dowolnej porze, również w nocy. Dzięki temu można korzystać z najkorzystniejszej cenowo taryfy. O pozostałych zaletach domowych stacji ładowania można przeczytać tu: domowe stacje ładowania

Zobacz również:

Tags:

Comments are closed