zalety i wady aut elektrycznych

Najważniejsze zalety i wady aut elektrycznych

Auta elektryczne mają swoje zarówno zalety jak i również wady. Nic nie jest idealne, chociaż można pokusić się o uwagę, że auta elektryczne do tej idealności jednak nieco zaczynają z każdą chwilą już zmierzać. Lata temu to było novum na rynku samochodowym, jednak z biegiem lat przyzwyczajaliśmy się do aut elektrycznych na naszych drogach. Stały się one naszą codziennością, nikogo nie dziwią już auta przemieszczające się bezszelestnie. Nie zmienia to faktu, że samochody elektryczne budzą coraz większe zainteresowanie wśród kierowców.

Zalety aut elektrycznych

Na nich powinniśmy się skupić, gdyż zalet jest zdecydowanie więcej, a jak wiadomo producenci robią co w ich mocy, aby wady niwelować wraz z biegiem czasu. Zaczynając od zalet samochodów elektrycznych warto od razu wspomnieć, że najważniejsza z nich jest z całą pewnością ekologia. Sama idea stworzenia aut elektrycznych miała na celu właśnie ochronę środowiska. Napęd aut elektrycznych nie emituje spalin, dlatego też może korzystać z odpowiednio wbudowanych akumulatorów.

Koszty ładowania takiego auta to także ogromna jego zaleta. Dlaczego? Koszty utrzymania samochodu elektrycznego w porównaniu do normalnych silników spalinowych to niebo, a ziemia. Ładowanie takiego silnika przysparza o wiele mniejszych kosztów to trzeba mieć na uwadze.

Bezpieczeństwo i cicha praca. To kolejne argumenty za silnikiem elektrycznym. Auto elektryczne nie posiada baku z paliwem, dlatego też w momencie wypadku jest o wiele bezpieczniejsze, nie grozi ono wybuchem. Także kwestia hałasu ma spore znaczenie, samochód ten porusza się prawie bezszelestnie, co idealnie wpasuje się w tak modne ostatnio strefy ciszy lokowane w miastach.

Proekologiczne programy, dotacje. Jest to ciekawy projekt i warto się nim zainteresować. W Polsce co i rusz startują różnego rodzaju programy, które zapewniają dotację do ekologicznych projektów. A tym również jest auto elektryczne.

Zobacz naszą ofertę:

Wady aut elektrycznych

Z wielką niechęcią, jednak o nich też musimy powiedzieć. Nie powstało jeszcze auto idealne, do tego długa droga. Czyli i auta elektryczne posiadają wady. Oczywiście, że tak. Można je jednak umniejszać na rzecz ochrony środowiska.

  • dosyć wysoka cena, auta elektryczne są niestety sporo droższe od aut z silnikami spalinowymi
  • zasięg samochodów elektrycznych. Należy mieć świadomość, że na pełnym ładowaniu akumulatorów nie przejedziemy takiego samego dystansu jak na zatankowanym do pełna aucie spalinowym. Ten zasięg będzie o wiele mniejszy.
  • stacje ładujące. O ile nie ma z nimi większego problemu w większych miastach to już na trasie możemy mieć nie lada problem z ich odnalezieniem.

Podsumowując jak widać wszystko ma swoje zarówno wady jak i zalety. Jednak w momencie tak dużego zysku, możliwości jazdy autem elektrycznym w pełni ekologicznie i co ważne także dużo taniej warto rozważyć jego zakup. Tak oczywiście są również i wady. Musimy mieć większą gotówkę, jednak ta inwestycja będzie zwracała się przez lata użytkowania auta elektrycznego.

Jak sprawdzić historię i przebieg pojazdu elektrycznego?

Tags:

Comments are closed