ładowarki do samochodów elektrycznych

Ładowarki do samochodów elektrycznych – jak wybrać?

Cena, koszt montażu i przegląd produktów.

Zaraz po myśli o zakupie samochodu elektrycznego prawdopodobnie pojawiło się pytanie – a jak go ładować? Znalazłeś informację, że w domu najlepiej sprawdzają się wallboxy, ale ilość ofert powoduje, że ciężko coś wybrać, opinii jest mało, a widełki cenowe bardzo duże. W jaki sposób podejść do ładowania w domu? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych.

To o czym myślimy na początku wszyscy, ale jedyne co wiemy, to, że jest ich za mało. Mimo wszystko ilość stacji ciągle się powiększa. Jak mówi raport PSPA pod koniec stycznia w Polsce były już 1992 ogólnodostępne stacje ładowania, z czego 601 stacji DC. Fakt, nadal nie jest to dużo, ale ta liczba stale rośnie. Większość stacji znajduje się w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Jednak szybkie stacje ładowania DC coraz częściej pojawiają się przy drogach szybkiego ruchu, co niezmiernie nas cieszy.

Przy wielu obiektach usługowych również powstają stacje ładowania, dzięki czemu podczas wypadu do kina, zakupów czy kolacji możemy dodatkowo podładować nasz samochód. Martwi jedynie liczba darmowych stacji ładowania, których jest coraz to mniej. Ogólnodostępne ładowarki mają też swoje minusy – mogą być oddalone od miejsca zamieszkania, ale też zajęte, gdy tego potrzebujemy.

Prawdopodobnie z tego powodu myślisz o zakupie domowej stacji ładowania, która będzie odpowiednia do Twojego samochodu.

Jaką stację ładowania wybrać?

No właśnie, jaką stację kupić? Każdy chwali się bezpieczeństwem, szybkością ładowania i niezawodnością, więc czy wybór najtańszej ładowarki do samochodów elektrycznych dobry pomysł?

Oczywiście nie. Wybierając stacje ładowania warto zwrócić uwagę na produkty europejskich producentów. Podczas zakupu może on okazać się nieco droższy od odpowiedników z Dalekiego Wschodu, ale odwdzięczy się jakością i trwałością. W przypadku dobrych urządzeń masz pewność, że wszystko co chciał osiągnąć producent działa jak należy. A sam produkt spełnia założone normy i poddany został certyfikacji. W przypadku stacji ładowania wyższa cena podyktowana jest wyższą jakością lub większą funkcjonalnością.

Wybór stacji ładowania wcale nie jest prosty i trzeba zastanowić się czy potrzebujesz czegoś więcej poza samym ładowaniem. Po przeczytaniu artykułu mam nadzieję, że temat stacji ładowania stanie się dla Ciebie prostszy oraz dostrzeżesz różnice pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Skupimy się tylko na prywatnych ładowarkach.

Czym kierować się podczas zakupu stacji ładowania do samochodu elektrycznego?

Wybierając stację ładowania kieruj się swoimi zawsze swoimi potrzebami i instalacją elektryczną, bo to głównie determinuje wybór stacji ładowania. Być może przydadzą Ci się funkcje o których nie wiedziałeś, że są dostępne w stacjach ładowania?

Zabezpieczenia przed upływem prądu stałego.

Najważniejsza kwestia i będziemy ją powtarzać do samego końca. Każda instalacja stacji ładowania musi być zabezpieczona przed upływami prądu stałego DC! Najlepiej, gdy stacja posiada pełne zabezpieczenie, czyli:

  • RCD typ B lub,
  • Pierścień monitorujący DC + RDC Typ A lub,
  • RDC-DD +RCD Typ A.

Takie połączenia jak powyżej zapewniają pełne bezpieczeństwo.

Nieco tańsze rozwiązania wymagają zamontowania dodatkowego wyłącznika RCD typ A w instalacji.

Te rozwiązania to:

  • Pierścień monitorujący DC lub,
  • RDC-DD

Pod żadnym pozorem wolno używać stacji ładowania bez zabezpieczeń przed upływem prądu stałego!

Wszystkie stacje ładowania sprzedawane w naszym sklepie posiadają takie zabezpieczenia. Jeśli z jakiegoś powodu ich nie ma (np. tańsza wersja stacji ładowania) zawsze jest to wyraźnie zaznaczone.

Regulacja mocy ładowania

Zanim skupimy się na samych urządzeniach, w pierwszej kolejności należy spojrzeć na instalację elektryczną i dostępną moc w miejscu montażu stacji ładowania. Zbyt duża moc ładowania względem dostępnej mocy przyłączeniowej może powodować zadziałanie zabezpieczeń elektrycznych. Jeśli natomiast wybierzesz ładowarkę z ograniczeniem mocy ładowania będziesz mógł ją dostosować do swojej instalacji.

Autoryzacja ładowania

Przyda się tam, gdzie ktoś niepowołany może mieć dostęp do Twojej stacji bez Twojej wiedzy. Stacje ładowania z autoryzacją polecamy szczególnie do montażu w garażach podziemnych lub segmentach z otwartym wjazdem. Sama autoryzacja może odbywać się na wiele sposobów: Karty RFID, tagi NFC, aplikacja bądź nawet prosty kluczyk. Najważniejsze jest to, aby metoda była skuteczna.

Funkcje SMART

Czyli inaczej mówiąc stacja ładowania z dedykowaną aplikacją mobilną i połączeniem z internetem. Aplikacja pozwala naprawdę na wiele i bardzo mocno rozbudowuje możliwości ładowarki. Np. zdalne rozpoczynanie i kończenie ładowania pozwala przerwać ładowanie nie wychodząc z domu. Ustawienie harmonogramu ładowania, w którym określamy w jakich godzinach z jaką mocą ma ładować się samochód pozwala na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej, ponieważ samochód możemy ładować w tańszej taryfie. Stacje SMART zwykle posiadają wbudowany licznik energii elektrycznej oraz autoryzację ładowania. Dzięki temu każda sesja ładowania może być przypisana do konkretnego użytkownika, a na koniec miesiąca można wygenerować raport pokazujący zużycie energii.

Przykładowa stacja SMART: ZAPTEC GO

Kompatybilność z fotowoltaiką

Tak! Mając panele fotowoltaiczne i wybierając odpowiednią stację ładowania masz możliwość ograniczenia kosztów ładowania wykorzystując maksymalnie energię produkowaną przez Twoją instalację fotowoltaiczną. Taka stacja ładowania wymaga zwykle zastosowania dodatkowego licznika energii elektrycznej, jednak taki zakup bardzo szybko powinien się zwrócić, szczególnie gdy dużo czasu.

Przykładowa stacja ładowania kompatybilna z fotowoltaiką:  Wallbox Pulsar Plus 22 kW

Dynamiczne zarządzanie mocą ładowania

Oczywiście możesz ręcznie ograniczać moc ładowania, ale równie dobrze stacja może robić to za Ciebie. W takim przypadku będzie ona tak dostosowywała moc ładowania, aby nigdy nie spowodować przeciążenia instalacji i zadziałania zabezpieczeń elektrycznych. Taką konfigurację polecamy szczególnie osobom, które mają bardzo energochłonne urządzenia w domu (np. ogrzewanie) lub małą moc przyłączeniową, której nie mogą zwiększyć bez ponoszenia dużych nakładów pieniężnych.

Dostosowanie stacji ładowania do samochodu.

Tak samo jak należy dobrać ładowarkę do instalacji, tak samo trzeba dobrać ją do pojazdu. Stacje ładowania dzielą się na jednofazowe i trójfazowe. Z każdej stacji naładujesz samochód elektryczny, jednak nie zawsze będzie to efektywne.

Mimo wszystko zawsze polecamy przyszłościowy zakup stacji trójfazowej. A maksymalna moc?

Wszystko zależy od tego jaki samochód będziesz ładował. W przypadku samochodów z maksymalną mocą ładowania 11 kW wybierz wallboxa o mocy 11 kW.

W przypadku samochodu z ładowarką pokładową o mocy np. 6,6 kW – wybierz wallboxa o mocy 22 kW.

WAŻNE

Jeśli posiadasz samochód z jednofazową ładowarką np. o mocy 6,6 kW nie kupuj wallboxa trójfazowego o mocy 11 kW, gdyż efektywnie będziesz wykorzystywał tylko 3,68 kW na jednej fazie. W takiej sytuacji kup wallbox o mocy 22 kW.

Czemu najczęściej widzę Wallbox 22 kW?

Wynika to tylko z jego uniwersalności. Takie urządzenie będzie odpowiednie do wszystkich samochodów elektrycznych. Z tego powodu producenci często oferują tylko taką moc ładowania w swoich urządzeniach. Wallbox o maksymalnej mocy ładowania 11 kW zwykle jest niewiele droższy od wallboxa o mocy 22 kW, a czasami różni się tylko przekrojem przewodu zasilającego.

Czy mając wallbox o mocy 22 kW będę mógł ładować samochód z mocą 22 kW?

Tylko niektóre pojazdy pozwalają na ładowanie z mocą 22 kW, częściej jest to 11 kW. Maksymalna moc ładowania w tym przypadku zalezy tylko od przetwornicy AC/DC w samochodzie. W takim przypadku wallbox nie wpłynie na maksymalną moc ładowania.

Czy mogę sam zamontować stację ładowania?

Nie widzimy przeszkód jeśli jesteś elektrykiem i zastosujesz wszystkie wymagane zabezpieczenia. W innym przypadku jest wręcz skazane skorzystanie z profesjonalnej firmy zajmującej się montażem stacji ładowania.

 

Tags:

Comments are closed