%Stacje ładowania samochodów elektrycznych%

Bliskość i dostępność punktów ładowania, to chyba najważniejsza rzecz podczas użytkowania samochodu elektrycznego. Dobrze znać lokalizację nie tylko punktów w pobliżu domu. Auto elektryczne jest w pełnoprawnym pojazdem, którym możemy przebyć długie trasy odpowiednio planując przystanki na ładowanie.

Dzięki ciągłemu rozwojowi infrastruktury coraz przy trasach pojawia się coraz więcej stacji ładowania.

Ogólne dostępny portal https://www.plugshare.com/p jest największą bazą danych o publicznych punktach ładowania. Łączy on użytkowników z właścicielami.

Planowanie podróży samochodem elektrycznym

Portal niedawno wprowadził nową opcję – „PLANOWANIE PODRÓŻY”. Dzięki niej można wyznaczyć trasę, a strona pokaże nam ładowarki, które znajdziemy po drodze. Na mapie rozróżniane są dwa typy stacji wolne ładowanie (kolor zielony) i DC (kolor pomarańczowy).

%Stacje ładowania samochodów elektrycznych%
Trasa wyznaczona w plugshare.com

Niestety sama aplikacja nie jest idealna, ponieważ oparta jest głównie na informacjach od użytkowników. Nie wolno jej bezwzględnie zaufać, ponieważ może się okazać, że punkt ładowania do którego dojedziemy na z bardzo małym zapasem energii będzie akurat niedostępny, a nie będzie to uwzględnione na mapie. Brakuje też podglądu na żywo o zajęciu stacji ładowania.

Planując podróż warto też sprawdzić, czy punkt oznaczony jako wolne ładowanie nie jest przypadkiem tylko wyprowadzonym na zewnątrz budynku gniazdkiem jedno fazowym, lub gniazdem siłowym 3 fazowym, ponieważ użyteczność takich punktów bez odpowiedniego osprzętu staje się mocno ograniczona.

Comments are closed